Zomer 2005
Heeft u wel eens gehoord van 'ng zomerhert'fwel Oisin (het Keltische woord hiervoor)? Natuurlijk weer zo'produkt waarmee men probeert het seizoen te verschuiven, dacht ik. Zoals bloemkool in de winter. Hert zou wild moeten zijn en dat eten we in de herfst nadat Hubertus op zijn hoorn heeft geblazen. Landgoedeigenaar en fokker Denis Lynn kocht het landgoed Finnebrogue aan, vlak bij de plaats Saint Patrick in NoordIerland. Omdat hij gezond en onderscheidend vlees wilde gaan fokken, begon hij met de fok van herten, geselecteerd uit 100% Red Dear ras. Van 15 maart tot 15 september heet het vlees Oisin en van 16 september tot 14 maart Finnebrogue Venison. Oisin is tussen de negen en elf maanden jong bij de slachting. Denis koos voor herten omdat ze heel prettig in de omgang zijn en het edele en gevoelige beestjes zijn, waar je ook op die manier mee om moet gaan. Dat is ook de reden waarom hij een EG gekeurd slachthuis op zijn landgoed heeft laten bouwen. Herten zijn nerveuze dieren en raken snel gestrest als ze verplaatst worden of vreemde andere herten tegenkomen. Vandaar ook kwam er een drie meter hoog hekwerk van vele kilometers lang rond het landgoed staan. Zo kunnen er geen niet-raszuivere herten zich met zijn dieren vermengen. Het geheim achter dit projekt zit 'in het afmesten, de laatste zestig dagen, als de Oisins een speciaal dieet van granen en hooisoorten krijgen.
Oisin is heel mager, het heeft een super fijne vleesstructuur en is bovendien botermals en sappig, mits 're'ereid. Het heeft een zoetige, soepele, zeer toegankelijke smaak en is zeer licht verteerbaar. Dat laatste is zeer prettig in de warme zomermaanden. Gezond? Ja, want Oisin heeft, zoals meerdere diersoorten die een goed en raszuiver leven hebben gehad, meer onverzadigde dan verzadigde vetten. Vooral extra Omega-3 vetten zijn aanwezig. Dat er in de bijvoeding geen groeibevorderaars en antibiotica worden toegevoegd, is vanzelfsprekend.
In de zomer van 2004 werd Oisin door zestig dames, van de Larense Lawn Tennis Club in ´t Gooi, verkozen tot het smakelijkste en lekkerste vlees. En dat wil toch wel wat zeggen. Oisin is verkrijgbaar in steaks, entrecôte, als Oisin ham of carpaccio en niet te vergeten als Oisin burgers. Ik wens u een heerlijke zonnige zomer en kies vooral voor gezonde en lekkere produkten op uw menukaart. Van Oisin zult u geen spijt krijgen. Top chefs als Schilo van Coevorden hotel restaurant The Dylan en Chef Nonaka restaurant Sazanka kunnen het u aanbevelen. Voor meer informatie verwijs ik u graag naar de site van Finnebrogue www.finnebrogue.uk
«30-5-2006 @ 00:33